Liberec

Liberec leží v severní části České republiky u hranic s Německem a Polskem. Je hlavním městem regionu. Již od středověku je Liberec centrum textilního průmyslu v severních Čechách.

Stadhuis Liberec  První zmínka o Liberci je datována z roku 1348. Pod vlivem vlámských a německých tkalců, kteří se usadili ve městě a obchodu dali impuls, získal v roce 1577 městská práva. V 18. století přichází na trh tkalcovský stroj a tím výroba textilního průmyslu v mnoha místech upadá. To se nestalo v Liberci, jelikož místní baron Liebig investoval hodně do těchto strojů. Liberec se stal jedním z prvních míst, kde se zaměstnanci zorganizovali a bojovali za lepší podmínky.

Srdce Liberce tvoří náměstí Dr. E. Beneše s radnicí, novorenesanční stavbou z roku 1893, která nahradila starou radnici z let 1599-1603. Mezi další zajímavosti patří kostel svatého Antonína Velikého z r. 1579, Valdštejnské domky z r. 1678-1681, barokní zámek z r. 1897, Kostel svatého Kříže z r. 1733-1756 s obrazem Svaté Anny Samotřetí, Severočeské muzeum skla a textilu, renesanční zámek s kaplí, hotel a TV vysílač Ještěd a jedna z největších zoo v České republice - ZOO Liberec.

Také se v centru města nachází Technická univerzita, která nabízí vzdělání asi 5000 studentům.

Zvláště pro milovníky přírody a kultury je Liberec městem, které Vás nebude nudit. Navíc má Liberec dvě tváře, letní a zimní, každá z nich je zvláštní a originální.


Liberec in de zomer

Léto v Liberci

V létě se v krásném Liberci nebudete nudit. Můžete navštívit následující nabídky: Zoo Liberec, botanickou zahradu, Centrum Babylon, muzeum Liberec, Ještěd, hrady, zámky, rozhledny, golfové hřiště, různé sportovní aktivity, turistické stezky a mnohem více! Přečtěte si více...Liberec in de winter

Liberec in de winter

I v zimě se nebudete nudit v krásném Liberci. Takže si můžete vychutnat další aktivity: lyžování na Ještědu i v dalších lyžařských areálech, bruslení, můžete navštívit i hokejové zápasy Bílých Tygrů, zimní procházky, různé sportovní aktivity, zoologickou zahradu, centrum Babylon, Dino park, muzeum Liberec a mnohem více! Přečtěte si více...